osadagornicza

 

 

 

bilety osada

 

Czołg Leonarda da Vinci

Leonardo da Vinci jest uważany za największego geniusza epoki renesansu. Był malarzem, rzeźbiarzem, architektem, inżynierem, uczonym i myślicielem. Namalował obrazy, które uchodzą za jedne z najsłynniejszych na świecie. Prowadził badania przyrodnicze, projektował budowle, dokonywał odkryć i wynalazków. Wymyślił np. maszynę do latania, dźwig, czołg i rower. Zasłynął także jako autor traktatów o malarstwie, architekturze, optyce czy mechanice. Kogoś o tak wielu zdolnościach i zainteresowaniach nazywamy dziś człowiekiem renesansu.

„Czołg” to prawdopodobnie najsłynniejszy „techniczny” projekt Leonarda da Vinci. W 1485 roku przedstawił on projekt podobnego do dysku pojazdu w postaci „żółwia”, dookoła otoczonego armatami, które według założenia miały miotać kamieniami. „Czołg” mógł poruszać się w dowolnym kierunku, dzięki przełączaniu odpowiednich mechanizmów, które podłączone były do wszystkich czterech kół pojazdu. Pancerz „czołgu” składał się z metalowych płyt zamontowanych od wewnątrz oraz płyt drewnianych wyłożonych na zewnątrz pojazdu. W liście do księcia Mediolanu, Da Vinci chwalił się: „Potrafię zbudować uzbrojone powozy, bezpieczne i niezniszczalne, które potrafią zbliżyć się do wroga i żaden oddział wojska nie jest w stanie mu sprostać.” Ten przodek czołgu mógł rzeczywiście siać panikę i zniszczenie na XV wiecznych polach bitewnych.

Nasz czołg jest dokładną kopią pomysłu Leonarda, z tą różnicą, że pancerz w całości jest wykonany z drewna. Wykonany jest w skali 1:1. Jest to jeden z niewielu egzemplarzy na całym świecie, który jest w pełni sprawny i mobilny.

Zapraszamy na przejażdżkę!!!

 

  • 2 zł – bilet indywidualny
  • 5 zł – bilet rodzinny (do 5 osób)

 

View the embedded image gallery online at:
http://parktechniki.eu/10-srodkowe/13-czolg#sigProIde877501145

RAZEM TANIEJ!

Razek Taniej!

Plan Osady Górniczej

Zobacz plan Osady

mapa spt mala

Zapraszamy do Kopalni

kopalnia

kopalniazlota1                      postrzeleni.pl